Classifications
Stage 1
Rider
Team
Time
Gap
1
Lotte
KOPECKY
TEAM SD WORX
03:59:14
00:00
2
Annemiek
VAN VLEUTEN
MOVISTAR TEAM WOMEN
03:59:14
00:00
3
Ashleigh
MOOLMAN-PASIO
TEAM SD WORX
03:59:24
00:10
4
Katarzyna
NIEWIADOMA
CANYON//SRAM RACING
03:59:33
00:19
5
Cecilie
LUDWIG
FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE
03:59:38
00:24
Stage 1 official withdrawals
Rider
Team
Silvia
BORTOLOTTI
SERVETTO - MAKHYMO - BELTRAMI TSA
Marie
LE NET
FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE
Laura
SÜßEMILCH
PLANTUR-PURA
Antoine
DUCHESNE
GROUPAMA - FDJ
Katarzyna
NIEWIADOMA
CANYON//SRAM RACING
Elie
GESBERT
TEAM ARKEA - SAMSIC
Marco
BRENNER
TEAM DSM
Hannah
LUDWIG
UNO-X PRO CYCLING TEAM
Jade
TEOLIS
BEPINK
Guy
SAGIV
ISRAEL - PREMIER TECH
Alejandro
OSORIO CARVAJAL
BAHRAIN VICTORIOUS
Alice
GASPARINI
ISOLMANT - PREMAC - VITTORIA
Léa
STERN
ROLAND COGEAS EDELWEISS SQUAD
Harrison
SWEENY
LOTTO SOUDAL
Eugenia
BUJAK
UAE TEAM ADQ
Davide
MARTINELLI
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
Alessia
VIGILIA
TOP GIRLS FASSA BORTOLO
Stefano
OLDANI
ALPECIN-FENIX
Ilaria
SANGUINETI
VALCAR - TRAVEL & SERVICE
Liane
LIPPERT
TEAM DSM
Patrick
KONRAD
BORA - HANSGROHE
Teuntje
BEEKHUIS
TEAM JUMBO-VISMA
Laura
ASENCIO
CERATIZIT - WNT PRO CYCLING TEAM
Gianni
VERMEERSCH
ALPECIN-FENIX
Rasa
LELEIVYTĖ
AROMITALIA BASSO BIKES VAIANO
Lotte
KOPECKY
TEAM SD WORX
Juan Diego
ALBA BOLIVAR
DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI
Anouska
KOSTER
TEAM JUMBO-VISMA
Lara
VIECELI
CERATIZIT - WNT PRO CYCLING TEAM
Viktoriia
MELNYCHUK
SERVETTO - MAKHYMO - BELTRAMI TSA
Ben
HEALY
EF EDUCATION - EASYPOST
Guy
SAGIV
ISRAEL - PREMIER TECH
Salvatore
PUCCIO
INEOS GRENADIERS
Elise
CHABBEY
CANYON//SRAM RACING
Michael
MATTHEWS
TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO
Christopher
HAMILTON
TEAM DSM
Wilma
OLAUSSON
UNO-X PRO CYCLING TEAM
Sara
CASASOLA
BORN TO WIN G20 AMBEDO
Tiesj
BENOOT
JUMBO-VISMA
Simone
RAVANELLI
DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI
Asia
ZONTONE
ISOLMANT - PREMAC - VITTORIA
Gulnaz
KHATUNTSEVA
ROLAND COGEAS EDELWEISS SQUAD
Romain
HARDY
TEAM ARKEA - SAMSIC
Margarita Victo
GARCIA CAÑELLAS
UAE TEAM ADQ
Matej
MOHORIC
BAHRAIN VICTORIOUS
Alice
PALAZZI
TOP GIRLS FASSA BORTOLO
Camilla
ALESSIO
CERATIZIT - WNT PRO CYCLING TEAM
Ayesha
MCGOWAN
LIV RACING XSTRA
Hannah
BUCH
ROLAND COGEAS EDELWEISS SQUAD
Dries
DEVENYNS
QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM
Heinrich
HAUSSLER
BAHRAIN VICTORIOUS
Cristina
TONETTI
TOP GIRLS FASSA BORTOLO
Gianni
MOSCON
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
Francesca
BARONI
AROMITALIA BASSO BIKES VAIANO
Anna
SHACKLEY
TEAM SD WORX
Umberto
MARENGO
DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI
Coryn
LABECKI
TEAM JUMBO-VISMA
Emily
NEWSOM
EF EDUCATION - TIBCO - SVB
Chia
PEDRELLI
SERVETTO - MAKHYMO - BELTRAMI TSA
Marta
JASKULSKA
LIV RACING XSTRA
Brent
VAN MOER
LOTTO SOUDAL
Ben
SWIFT
INEOS GRENADIERS
Maria Giulia
CONFALONIERI
CERATIZIT - WNT PRO CYCLING TEAM
Samuel
BEWLEY
TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO
Leon
HEINSCHKE
TEAM DSM
Mie Bjørndal
OTTESTAD
UNO-X PRO CYCLING TEAM
Anna
CHILI
BORN TO WIN G20 AMBEDO
Victor
CAMPENAERTS
LOTTO SOUDAL
Elena
PIRRONE
VALCAR - TRAVEL & SERVICE
Tatiana
CHILI
BORN TO WIN G20 AMBEDO
Brent
VAN MOER
LOTTO SOUDAL
Edoardo
ZARDINI
DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI
Sara
MARTIN MARTIN
MOVISTAR TEAM WOMEN
Aline
SEITZ
ROLAND COGEAS EDELWEISS SQUAD
Mauro
SCHMID
QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM
Giovanni
VISCONTI
BARDIANI CSF FAIZANE'
Giorgia
VETTORELLO
TOP GIRLS FASSA BORTOLO
Leonardo
BASSO
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
Inga
ČEŠULIENĖ
AROMITALIA BASSO BIKES VAIANO
Louis
VERVAEKE
QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM
Gabriele
BENEDETTI
DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI
Matteo
SOBRERO
TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO
Omer
SHAPIRA
EF EDUCATION - TIBCO - SVB
Jessica
ALLEN
TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO
Annemiek
VAN VLEUTEN
MOVISTAR TEAM WOMEN
Ruby
ROSEMAN-GANNON
TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO
Jan
BAKELANTS
INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉRIAUX
Hanna
NILSSON
CERATIZIT - WNT PRO CYCLING TEAM
Tsgabu Gebremaryam
GRMAY
TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO
Gianluca
BRAMBILLA
TREK - SEGAFREDO
Clement
VENTURINI
AG2R CITROEN TEAM
Ben
HEALY
EF EDUCATION - EASYPOST
Greta
MARTURANO
TOP GIRLS FASSA BORTOLO
Kaia
SCHMID
HUMAN POWERED HEALTH
Urška
ŽIGART
TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO
Demi
DE JONG
PARKHOTEL VALKENBURG
Georgia
WILLIAMS
TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO
Théo
DELACROIX
INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉRIAUX
Magdeleine
VALLIERES MILL
EF EDUCATION - TIBCO - SVB
Alexander
KONYCHEV
TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO
Mikkel
BJERG
UAE TEAM ADQ
Johnatan
CAÑAVERAL VARGAS
BARDIANI CSF FAIZANE'
Sofia
CLERICI
BORN TO WIN G20 AMBEDO
Jorge
ARCAS
MOVISTAR TEAM WOMEN
Tiffany
CROMWELL
CANYON//SRAM RACING
Rosalie
VAN DER WOLF
PARKHOTEL VALKENBURG
Maryna
IVANIUK
SERVETTO - MAKHYMO - BELTRAMI TSA
Louis
VERVAEKE
QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM
Filippo
FIORELLI
BARDIANI CSF FAIZANE'
Tayler
WILES
TREK - SEGAFREDO
Manuele
BOARO
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
Milena
DEL SARTO
AROMITALIA BASSO BIKES VAIANO
Clement
VENTURINI
AG2R CITROEN TEAM
Alex
TOLIO
BARDIANI CSF FAIZANE'
Linda
ZANETTI
UAE TEAM ADQ
Michele
GAZZOLI
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
Gemma
SERNISSI
AROMITALIA BASSO BIKES VAIANO
Michaela
DRUMMOND
BEPINK
Simone
BEVILACQUA
EOLO-KOMETA CYCLING TEAM
Elisa
BALSAMO
TREK - SEGAFREDO
Ainara
ALBERT BOSCH
ISOLMANT - PREMAC - VITTORIA
Franziska
KOCH
TEAM DSM
Quinty
SCHOENS
PARKHOTEL VALKENBURG
Juliette
LABOUS
TEAM DSM
Matthias
BRÄNDLE
ISRAEL - PREMIER TECH
Cecilie
LUDWIG
FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE
Matteo
SOBRERO
TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO
Maximiliano Ariel
RICHEZE
UAE TEAM ADQ
Edoardo
ZARDINI
DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI
Giulia
LUCIANI
BORN TO WIN G20 AMBEDO
Luis Guillermo
MAS BONET
MOVISTAR TEAM WOMEN
Simone
RAVANELLI
DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI
Justine
GHEKIERE
PLANTUR-PURA
Anna
POTOKINA
SERVETTO - MAKHYMO - BELTRAMI TSA
Einer Augusto
RUBIO REYES
MOVISTAR TEAM WOMEN
Sergio
GARCIA GONZALEZ
EOLO-KOMETA CYCLING TEAM
Olga
ZABELINSKAYA
ROLAND COGEAS EDELWEISS SQUAD
Sofia
BARBIERI
SERVETTO - MAKHYMO - BELTRAMI TSA
Michael
GOGL
ALPECIN-FENIX
Cesare
BENEDETTI
BORA - HANSGROHE
Rebecca
KOERNER
UNO-X PRO CYCLING TEAM
Miguel Angel
LOPEZ MORENO
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
Prisca
SAVI
BEPINK
Gianni
VERMEERSCH
ALPECIN-FENIX
Márton
DINA
EOLO-KOMETA CYCLING TEAM
Sofia
BERTIZZOLO
UAE TEAM ADQ
Alice
CAPASSO
ISOLMANT - PREMAC - VITTORIA
Debora
SILVESTRI
TOP GIRLS FASSA BORTOLO
Ronja
EIBL
PLANTUR-PURA
Marianne
VOS
TEAM JUMBO-VISMA
Taj
JONES
ISRAEL - PREMIER TECH
Vittoria
GUAZZINI
FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE
Nikias
ARNDT
TEAM DSM
Vegard Stake
LAENGEN
UAE TEAM ADQ
Domenico
POZZOVIVO
INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉRIAUX
Giorgia
SIMONI
BORN TO WIN G20 AMBEDO